Sıkça Sorulan Sorular

IAI tam olarak ne satın alıyor?

Sizin GSM operatörü ile yaptığınız baz istasyonu kira sözleşmesinden gelen kira gelirlerini belli bir süre için satın alıyoruz. Ayrıca, sizden satın aldığımız ileriye dönük baz istasyonu kira gelirinin tahsilini sağlama almak için de bazı sınırlı hakları da sizden devralıyoruz.

Baz istasyonu kira ön ödemesi nedir?

GSM operatörü ile yaptığınız baz istasyonu kira sözleşmenizden gelen kira gelirlerini belli bir süreliğine satın almamız karşılığında size “toplu” olarak yaptığımız ödemedir.

IAI bana ne kadarlık bir baz istasyonu kira ön ödemesi yapacak?

Baz istasyonu kira sözleşmeniz için teklif edeceğimiz kira ön ödemesi miktarı, baz istasyonunuzdaki GSM operatörüne, mevkiye, kira sözleşmenizdeki koşullara ve maddelere, kira sözleşmenizin süresine vb. göre yapacağımız risk değerlendirmesine bağlıdır.

Eğer baz istasyonu kira sözleşmemi IAI’ye satarsam, baz istasyonumun bulunduğu mülke sahip olmaya devam edecek miyim?

Evet. IAI sadece belli bir süre için baz istasyonu kira sözleşmenizi ve kira gelirinizi satın alıyor. Bu süre sonrasındaki kira gelirleri yine size ait oluyor.

IAI ile anlaşma yaptıktan sonra baz istasyonumun bulunduğu mülkümü satarsam ne olur?

Herhangi bir kısıtlama olmaksızın mülkünüzü satmakta özgürsünüz. Baz istasyonu kira sözleşmenizin karşılığında size yapacağımız ön ödemenin tamamını da elinizde tutabilirsiniz.

GSM operatörleri, baz istasyonu kira sözleşmesini istedikleri zaman feshedebilirler mi?

Evet. GSM operatörleri hiçbir neden göstermeden, tazminatsız şekilde 30-90 önceden baz istasyonu sahiplerine haber vererek baz istasyonu kira sözleşmelerini feshedebilir ve baz istasyonlarını sökebilir.

GSM operatörleri, baz istasyonu kira sözleşmemi feshederse ya da baz istasyonu kirası ödemeyi keserse ne olur?

Kiracınız GSM operatörü, sizinle ön ödeme anlaşmamızın süresi içerisinde gitse bile, size ödeyeceğimiz nakit ön ödemenin tamamını kendi elinizde tutarsınız. Başka bir deyişle, GSM operatörünün baz istasyonu kira sözleşmenizi feshedip baz istasyonunu sökmesi riskini IAI alır.

IAI nasıl para kazanıyor?

Biz çok uzun süredir telekomünikasyon altyapı yatırımları sektöründeyiz ve yatırımlarımızın kâr sağlaması onlarca yıl alıyor. Uzun süredir telekomünikasyon altyapı yatırımı yapan bir şirket olarak portföy seviyesinde sabit bir gelir elde ediyoruz.

Baz istasyonu kira ön ödemesi işlemi, mevcut baz istasyonu kira sözleşmemin koşulları çerçevesinde mümkün mü?

Baz istasyonu kirası ön ödemeleri, yatırım yaptığımız tüm ülkelerin hukuk sistemlerinde, ilgili tapu dairelerinde kaydedilmektedir ve bu koşullar çerçevesinde GSM operatörlerince kabul görülmekte ve uygulanmaktadır. GSM operatörlerinin, baz istasyonu kira sözleşmelerinde “İlk Red Hakkı” maddesine sahip olması halinde ise baz istasyonu ön ödemesi işleminin tasdik edilmesi gerekir, ancak bu çok yaygın bir durum değildir.

IAI’nin baz istasyonu kira sözleşmemi devralması sonrasında baz istasyonuma ne olacak?

Sizinle yapacağımız baz istasyonu kira ön ödemesi anlaşması sonrasında GSM operatörünü, muhattap olacakları mülk sahibinin değişikliği, yapılacak baz istasyonu anlaşmalarının ve finansal yönetim yetkisinin IAI’de olduğuna dair bilgilendiriyoruz. Baz istasyonunda yapılan küçük değişiklikler hakkında olmasa da, baz istasyonu sahası ziyaretleri ve teftişleri ya da planlanan büyük çaplı telekomünikasyon çalışmaları ile ilgili sizinle irtibatta oluyoruz.

Baz istasyonu kira sözleşmemi elimde tutsam daha fazla baz istasyonu kirası kazanmaz mıyım?

Kazanacağınız baz istasyonu kira gelirinin miktarı iki etkene bağlıdır: Birinci etken, bizden alabileceğiniz baz istasyonu kira ön ödemesi ile yapacağınız alternatif yatırımın türü ve size ne kadar kazandıracağıdır. İkinci etken ise, kiracınız GSM operatörünün, gelecekte baz istasyonu kira bedelini düşürmeyi ve hatta baz istasyonu kira sözleşmenizi feshetmeyi isteyip istemeyeceğidir. Baz istasyonu kira gelirinizin miktarı uzun süre sabit olarak devam etse dahi, baz istasyonu kira sözleşmenizin size sağlayacağı nakit akışı hep küçük ölçeklerde olacaktır. Burada yapmanız gereken ana karşılaştırma, bügün elinize toplu bir gelir geçmesi ile uzun vadede küçük küçük gelirlerin elinize geçmesidir. Alternatif yatırım senaryoları için buraya tıklayınız.

Madem baz istasyonu kira sözleşmem GSM operatörü tarafından her an feshedilebilir, IAI neden baz istasyonu sözleşmemi satın almak istiyor?

Birçok baz istasyonu sahibinin görüşü “ya hep ya hiç” şeklindedir: baz istasyonu kirası ya alırlar ya da almazlar. Fakat IAI dünya genelinde binlerce baz istasyonu kira sözleşmesi içeren bir portföy oluşturmaktadır ve bu portföyde sadece bir baz istasyonu kira sözleşmesinin feshedilmesi çok kayda değer değildir. Bu nedenle IAI, baz istasyonu kira sözleşmenizin feshedilme riskini göze alarak size toplu bir baz istasyonu kira ön ödemesi teklif edebiliyor. Baz istasyonu kira sözleşmelerinin fesih riskini göz önüne alan IAI, ileriye dönük baz istasyonu kira gelirlerinize karşılıkl size iskontolu fiyat uygulamaktadır.

IAI’den ne zaman baz istasyonu kira ön ödemesi alabilirim?

Baz istasyonu kira ön ödemesi süreci her ne kadar basit bir yapıya sahip olsa da, gerekli olan belgeleri bize ne kadar çabuk sağlayacağınıza da bağlıdır. Sizden resmi ve imzalı bir niyet mektubu almamızın 45-60 gün gibi bir süre sonrasında size baz istasyonu kira ön ödemesi yapabiliriz.

Baz istasyonu kira ön ödemesi ile ilgileniyorum. Nereden başlamalıyım?

Baz istasyonunuz ve baz istasyonu kira sözleşmeniz bize uygun ise size bir teklif hazırlayabiliriz. Buraya tıklayarak bize eposta yazabilir, telekomünikasyon yatırım uzmanlarımız ile direk görüşmek için de 0 (542) 387 1717 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Sormak istediğiniz sorunuzu aşağıdaki mesaj kutusuna yazarak bize gönderebilirsiniz.

    Başlık: Sıkça Sorulan Sorular
    Güncellenmiş: Ekim 9th, 2020
    Yazar: IAI