Baz İstasyonunuzdan Daha Fazla Kazanın

Bir şeyin değeri parasal bir meblağdan daha fazlasıdır; önemli olan sizin ona verdiğiniz değer ve önemdir. Elinize büyük meblağda para geçmesi halinde neler yapabileceğinizi düşünün. Küçük bir işletme sahibiyseniz, parayı işinizi büyütmek ve gelirinizi artırmak için kullanmaz mıydınız? Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş idare ediyorsanız, daha pek çok kişiye ulaşmanız mümkün olmaz mıydı? Çocuklarınıza iyi bir gelecek hazırlamayı istemez miydiniz? Emekliyseniz, kendinizin ve sevdiklerinizin yaşam kalitesi nasıl artardı?

İster bir uzmanın tavsiyesine uyun, isterseniz de kendi deneyiminize güvenin. Düzenli kira gelirinden elde edeceğiniz kazançtan çok daha fazlasını kazanmanızı sağlayacak sayısız yatırım yöntemi bulunuyor.

Dahası, siz kendi işinizi bilirsiniz, biz de bizimkini. Ev almak veya satmak için bir emlakçıya gitmeniz gibi, baz istasyonu kiranızın değerini arttırmak için de deneyimli bir GSM endüstrisi uzmanının bilgisine başvurmak son derece mantıklıdır. Baz istasyonunuzun ön ödeme için doğru piyasa değerinin belirlenmesi, kira dönemi sonunda yeniden anlaşma sağlanması veya mülkünüze yeni bir kiracının gelmesi gibi konularda, köklü piyasa bilgimizden ve sizinle olan uzun vadeli ortaklığımızdan finansal olarak faydalanabilirsiniz.

Başlık: Baz İstasyonunuzdan Daha Fazla Kazanın
Güncellenmiş: Eylül 14th, 2017
Yazar: IAI

MEVCUT BAZ İSTASYONU KİRA GELİRİNİZ İLE YATIRIM

Şimdi, baz istasyonu kira gelirinizin uzun vadede size getireceği kazancı, bizden alacağınız baz istasyonu kira ön ödemesini kullanarak yapabileceğiniz yatırımların size getirebileceği kazanç ile kıyaslayacağız.

Yıllık $12.000 baz istasyonu kira geliriniz olduğunu ve 5 yılda bir de bu kiranın %15 artış gösterdiğini varsayalım. Eğer aldığınız bütün yıllık kiranızı %7 faizli getiri sağlayan bir mevduata yatırdığınızı ve kira sözleşmenizin herhangi bir zamanda GSM operatörü tarafından feshedilme ihtimalini %1 olarak düşünürsek, kira geliriniz uzun vadede yandaki grafikteki gibi bir görünüm elde edecektir.

MEVCUT BAZ İSTASYONU KİRA GELİRİNİZ İLE YATIRIM

ALTERNATİF: GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPABİLİRSİNİZ

Bizimle anlaştığınızı ve mevcut kira gelirinize karşılık bizden $120.000’lık ön ödeme aldığınızı varsayalım. %20 peşinat ve %5 faizli kredi ile $600.000 değerinde bir gayrimenkul alabilirsiniz. Bu noktadan itibaren artık baz istasyonu kira gelirinizin aksine, elle tutulabilir bir yatırım sahibi olacaksınız.Böylece her an tazminatsız ve herhangi bir neden göstermeksizin feshedilebilir bir sözleşmeye dayalı kira getirisi yerine daha sağlam bir yatırımınız olmuş olacak.

Ayrıca, eğer gerçekçi bir şekilde %6 yatırım getirisi, gayrimenkulünüzde %5 değer artışı, %2 gayrimenkul vergisi ve yıllık %3 mülk kira artışı öngörürsek, bizden aldığınız ön ödeme ile yapmış olduğunuz yatırım uzun vadede şu şekilde görünecektir:

ALTERNATİF: GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPABİLİRSİNİZ

ALTERNATİF: İŞİNİZE YATIRIM YAPABİLİRSİNİZ

Hali hazırda bir şirket sahibiyseniz veya bir iş kurmak istiyorsanız, $120.000’lık baz istasyonu kira ön ödemesinin işinizi büyütmenize yardımcı olabileceği sınırsız yol vardır. Küçük ölçekli bir iş kurabilir, mevcut işinizdeki çalışan sayısını arttırabilir, pazarlama ve reklam çalışmalarınızı arttırabilir, farklı bir yerde işyeri açabilir ve daha birçok alanda paranızı kullanabilirsiniz. Bütün yetki ve tercih sizin elinizde. Bu toplu ödemeyi en faydalı şekilde değerlendirmeyi en iyi siz biliyorsunuz.

Yapacağınız yatırımda %10’luk bir getiri elde edeceğinizi düşünürsek, ön ödeme miktarınız uzun vadede bu şekilde artış sağlayacaktır:

ALTERNATİF: İŞİNİZE YATIRIM YAPABİLİRSİNİZ

ALTERNATİF: BORÇ KAPATABİLİRSİNİZ

Ticari ve şahsi borçlar, kredi kartı veya ipotek borçları… Borcunuzu tamamen ödemeniz ya da bir kısmını bizden aldığınız $120.000 ile kapatmanız, bu toplu parayı en verimli şekilde kullanmanın yöntemlerinden biridir. Farklı kişi ya da kuruluşlara ortalama %11 faiz oranı ile borçlandığınızı varsayalım (referans olarak; yıllık ortalama kredi kartı borçlanma faiz oranı %15’in üzerinde).

Bu tablo, bizden aldığınız $120.000 ile yaptığınız borç kapama ile uzun dönemde ne kadar tasarruf yapacağınızı göstermektedir

ALTERNATİF: BORÇ KAPATABİLİRSİNİZ

ALTERNATİF: EMEKLİLİK FONUNA YATIRABİLİRSİNİZ

Birçok baz istasyonu sahibi, emeklilik yıllarındaki harcamalarını karşılamada yıllık baz istasyonu kira gelirlerine güvenmektedir. Ancak bu yaklaşım, baz istasyonlarının her an hiçbir neden belirtmeksizin sökülmesi veya kira bedellerinin düşürülmesi riskleri değerlendirildiğinde çok risklidir. Bunun yerine çok daha güvenli ve kazançlı emeklilik stratejileri bulunmaktadır.

Bir finans uzmanı ile birlikte çalışıp, size ödediğimiz baz istasyonu kira ön ödeme parasını %9 getiri sağlayacak bir emeklilik planına yatırdığınızı düşünelim. İyi planlanmış bir emeklilik planından sağlayacağınız kazanç yıllar içerisinde şu şekilde görünecektir:

ALTERNATİF: EMEKLİLİK FONUNA YATIRABİLİRSİNİZ

 

Bu grafikteki bilgiler sadece örnek amaçlı gösterilmektedir ve herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu, ayrıca herhangi bir yatırım teklifi ya da yatırım danışmanlığı servisi de teşkil etmemektedir. Grafik içeriğindeki bilgiler zamanla değişebilmekte, düzeltilebilmekte ya da yeniden düzenlenebilmektedir. Bu yüzden, yapacağınız yatırımların uygunluklarını, koşullarını ve risklerini her zaman yatırım, hukuk ve vergi danışmanlarınızla görüşmenizi tavsiye ederiz.