Bir Baz İstasyonu Sahibi Olarak Güvende Olun

Baz istasyonu kirası sandığınız kadar güvenilir değildir. Baz istasyonu kiranız pek çok sebepten dolayı ortadan kalkabilir ve bunların çoğu da kontrolünüz dışında olan sebeplerdir. GSM operatör şirketlerinin birleşmeleri ve ortaklıkları, mobil veri talebindeki artışlar ve GSM teknolojisindeki ilerlemeler bir GSM operatörünün baz istasyonu kira sözleşmesini feshetme kararında rol oynayabilir. GSM operatörleri ayrıca hiç bir sebep göstermeden, tazminatsız olarak baz istasyonu kira sözleşmenizi feshedebilirler.

GSM operatörleri masrafları azaltıp, gitgide daha fazla ağ genişliği gerektiren bir endüstride pazar paylarını artırmaya bakarlar. Bu noktada da operatörler arasında birleşmeler ve ortaklıklar da daha yaygın hale gelmeye başlamaktadır. GSM operatörlerinin işbirlikleri gerçekleştikçe, baz istasyonlarının bol olduğu bölgelerdeki mülk sahipleri, fesih ihtarnamesi alma durumu ile karşılaşmaktadırlar. Artan mobil veri talebi de baz istasyonunuz için daha fazla güvenlik anlamına geliyor gibi dursa da, durum her zaman böyle olmayabilir.

Bir GSM ağın tasarımı ve konumu son derece karmaşıktır ve sürekli değişime uğrar. Yeni teknolojiler daha fazla mobil verinin daha uzak mesafelere iletilmesini sağlamakla kalmayıp, geleneksel baz istasyonlarının yerini alma tehdidi teşkil etmektedir. Böylece mobil kullanıcı veri talebini karşılamak için daha az baz istasyonu yeterli olmaktadır. Daha fazla mobil trafiği kaldırabilecek şekilde yeni baz istasyonları kurulurken, mobil ağ planına uymayan mevcut baz istasyonları da sökülmektedir.

GSM ağı tasarlayanların bile hangi baz istasyonlarının kaldırılacağını ön görmeleri mümkün değildir. Bu noktada biz, her ne kadar telekomünikasyon uzmanları olarak yatırım yaptığımız her baz istasyonunun uzun vadeli getirilerini dikkatle değerlendirsek de, her yıl baz istasyonu kaybedebiliyoruz.

IAI ile anlaşarak ne kadar doğru karar verdiklerini, baz istasyonları söküldüğünde bir kez daha anlayan mülk sahiplerimizin kaleme aldıkları tecrübelerini okuyun.

Bülent Doğan’ın Mektubu İçin Tıklayın
Sibel Tokgöz’ün Mektubu İçin Tıklayın

Başlık: Bir Baz İstasyonu Sahibi Olarak Güvende Olun
Güncellenmiş: Ekim 16th, 2018
Yazar: IAI