Bugünün 1 Lirası, Yarının 1 Lirası’ndan Daha Değerlidir – Paranın Zaman Yönünden Finansal Değeri

Paranın bugünkü değeri, size satın alabilecekleri bakımından yarınki değerinden çok daha yüksektir. 1987 yılında 1 kg. kırmızı eti 7 TL’ye almaya gitmek için kullandığınız arabanıza litresi 2,66 TL’lik benzin koyuyordunuz. Bugün ise kırmızı etin kilosu 20 TL üzerinde iken benzinin litresi ise ortalama 4,52 TL. Bu durum için yüksek enflasyona teşekkür edebilirsiniz (!).

Yükselen fiyatlardan ötürü sadece enflasyonu sorumlu tutmak ne kadar doğrudur? Bugünkü emlak, benzin, gıda vb. unsurların maliyetlerinin geçen yıllara oranla daha yüksek olmasında pekçok etken rol oynar: popülerlik, dünyadaki gelişmeler, azalan kaynaklar, doğal olaylar, teknoloji gibi.

Satın alım gücüne ek olarak, paranın şimdiki değerinin büyüklüğü, bugün kullanıldığında ne kadarlık “büyüme” getireceği ile de ölçülebilir. Bugün 1 Amerikan Doları’nı geleceğe zaman makinesi ile gönderdiğinizi düşünün. Bir de aynı 1 Amerikan Doları’nı bankaya, işinize ya da başka bir yatırıma yatırdığınızı düşünün. 30 yıl sonrasına zaman makinesi ile gönderdiğiniz 1 Dolar bozulmadan ulaşırken, yatırıma çevirdiğiniz 1 Dolar, 30 yıl içinde değerini katlayacaktır.

Bugünün Türk Lirası’nı, Dolar’ını ya da Euro’sunu, sizin için çok daha değerli olacak bir şeye çevirebilirsiniz: borç kapatabilirsiniz, yeni bir iş kurabilir, mevcut işinizi büyütebilirsiniz ya da emlak satın alabilirsiniz.

Baz istasyonunuzdan on, yirmi ya da otuz yıl boyunca, önceden belirlenmiş kira bedellerini beklemeyi planlamak, zaman makinası ile geçmişten gelecek 1 Dolar’ı beklemek ile aynıdır. Bugünkü kira gelirinin yarınki değerini düşünün ve yıllar boyunca kaç tane kazançlı yatırım fırsatının elinizden kayıp gideceğini aklınıza getirin.

Bugün, uzun zaman boyunca kazanacağınız gelir şimdi elinize toplu şekilde geçse ne yapardınız?

Başlık: Bugünün 1 Lirası, Yarının 1 Lirası’ndan Daha Değerlidir – Paranın Zaman Yönünden Finansal Değeri
Güncellenmiş: Şubat 1st, 2016
Yazar: IAI
« Blog'a Dön