Baz İstasyonu Kira Gelirinizi Tek Bir Sepete Mi Koyuyorsunuz?

Çeviren: Orçun Oruç

Binlerce yıl önce Sümerler’in finans sistemini ilk kez Güneydoğu Anadolu ve Mezopotamya’da faaliyete geçirmelerinden beridir “çeşitlendirme yapmak”, borç-alacak ve yatırım alanlarındaki yapı taşlarından biri olmaya devam etmektedir. Sümerler ellerinde fazla kalan tohumlarını, bölgedeki ya da bölge dışındaki tek bir çiftçiye borç olarak verip bu borcun geri gelmemesi riskini üstlenmek yerine, farklı farklı çok sayıda çiftçiye borç olarak vererek verdikleri borcun doğurduğu riski azaltmış olurlardı. Yani Sümerler bu şekilde ellerindeki tüm yumurtaları tek bir sepete koymamış olurlardı. Bugün bu prensip ta Sümerler’in döneminden binlerce yıl sonra bile önemini korumakta, hatta günümüz dünyasının baz istasyonu sözleşmelerinde bile yerini almaktadır.

Baz istasyonları da bir nevi birer sepet; kira gelirleriniz de yumurta gibidir. Birçok sayıda baz istasyonu değil de sadece bir baz istasyonunuz olduğunu düşündüğümüzde, aldığınız kira gelirlerinin, yani yumurtalarınızın sadece tek bir sepette yer aldığını söyleyebiliriz. GSM operatörünün ya da operatörlerinin baz istasyonunuzu farklı bir yerdeki başka bir mülke taşımaları, hatta yeni baz istasyonu teknolojileri sayesinde daha az sayıda baz istasyonu ile ihtiyaçlarını karşılamaları sonucunda sizin baz istasyonunuzu gereksiz görmeleri gibi pekçok etken, baz istasyonunuzun sökülmesine ve kira gelirinizi kaybetmenize yol açabilir. Yani tek bir sepetteki yumurtalarınız toptan kırılabilir. Bu durumu engellemenin en iyi yolu ise aldığınız kira gelirlerini farklı farklı sepetlere koymanızdır, yani “çeşitlendirme”nizdir.

IAI, baz istasyonu kira gelirinizi çeşitlendirmenizde size yardımcı bir firmadır. Biz size şu an toplu bir kira ödemesi teklif edebiliyoruz. GSM operatör ya da operatörlerinin baz istasyonunuzu söküp kira ödemeyi durdurmaları risklerini biz üstleniyoruz. Yani kira geliri kaybını biz üstleniyoruz; siz ise bizden aldığınız toplu para ile kendinizi garanti altına almış oluyorsunuz.

IAI ve global yatırım ekibi, Türkiye’de de dahil olmak üzere dünyada 13 ülkede toplu ödemeler yaparak 3.000’den fazla sayıda baz istasyonu kira sözleşmesinin haklarını satın almıştır. Yani firmamız ve global yatırım ekibimiz, elindeki yumurtaları 3.000’den fazla sayıda sepete dağıtarak yatırımlarını çeşitlendirmiş, kendisi için olabilecek riskleri azaltmıştır. Her ne kadar baz istasyonu kira sözleşmelerine bu şekilde yaptığımız yatırımlarda stratejik ve taktiksel olarak en iyi planlamayı yapsak da, GSM operatörlerinin teknik ve finansal kararları doğrultusunda baz istasyonlarını sökmeleri sonucu portföyümüzden baz istasyonları kaybedebilmekteyiz.

Baz istasyonu sözleşmenize karşılık toplu para ödeyen firmamız IAI, “tüm yumurtalarınızı tek sepete koyma” riskinizi ortadan kaldırmaktadır. Buna ek olarak IAI’den aldığınız toplu para ile daha garanti farklı yatırımlar yapabilme fırsatını elde etmiş oluyorsunuz. Örneğin, baz istasyonu sözleşmesini bize toplu para karşılığı devretmiş olan pekçok mülk sahibi, bizden aldıkları toplu parayı kullanarak, hatta üstüne banka kredisi de ekleyerek çok daha büyük yatırımlar gerçekleştirmiş, uzun vadede çok daha yüksek kazanç elde edebilme fırsatını elde etmişlerdir. Birçok mülk sahibi de bizden aldıkları toplu para ile gayrimenkul satın almışlardır. İşte bu tür akıllı karar veren mülk sahiplerimizden birinin kendi kalemi ile yazdıkları:

“Bahçemizde bulunan baz istasyonundan aldığımız yıllık kira geliri ile bir yatırım yapamıyorduk. IAI bize toplu ödeme alma imkanı sundu. Biz de IAI’den aldığımız ödeme ile köyümüzde bulunan satılık arazileri satın alarak yatırım yaptık.” – Hacı Ali Tapar, Tokat

Bazı değer ve prensiplerin Sümerler’in döneminden binlerce yıl sonra bile önemini koruduğunu bilmek güzel. Birlikte çalışarak baz istasyonu kira gelirinizi tek bir sepete değil, çeşitli sepetlere koymanıza yardımcı olabiliriz.

Başlık: Baz İstasyonu Kira Gelirinizi Tek Bir Sepete Mi Koyuyorsunuz?
Güncellenmiş: Haziran 16th, 2017
Yazar: IAI
« Blog'a Dön